Naukowcy odkryli, że maleńka plamka skały wewnątrz diamentu z RPA jest wykonana z minerału nigdy wcześniej nie widzianego na Ziemi.

Uważa się, że diament powstał na głębokości około 105 mil pod powierzchnią ziemi i został pozyskany z kopalni diamentów Koffiefontein w Afryce Południowej.

Nieprzezroczysta, ciemnozielona plamka skały wewnątrz ma niezwykłą charakterystykę chemiczną, stawiając ciekawe pytania o skład płaszcza ziemskiego.

Minerał został nazwany złotym midtytem na cześć założyciela nowoczesnej geochemii Victora Moritza Goldschmidta.

Oferuje unikalny zapis chemii z dawno temu, w głębokich, starożytnych częściach planety, mówią badacze.

“Goldschmidtite ma wysokie stężenie niobu, potasu i pierwiastków ziem rzadkich: lantanu i ceru, podczas gdy reszta płaszcza jest zdominowana przez inne pierwiastki, takie jak magnez i żelazo”, powiedziała doktorantka Uniwersytetu Alberta Nicole Meyer, która odkryła ten minerał.

“Aby potas i niob stanowiły większą część tego minerału, musiał powstać w wyniku wyjątkowych procesów, które koncentrowały te niezwykłe pierwiastki.

Płaszcz jest grubą warstwą gorącej, litej skały pomiędzy skorupą ziemską a jej stopionym żelaznym rdzeniem. Zaczyna się około 20 mil pod powierzchnią ziemi i ma około 1800 mil grubości.