Implanty mózgowe i technologia hologramów mogą zastąpić listy i notatki Post-it jako sposoby komunikowania się ludzi w przyszłości, ujawniła nowa ankieta.

Organizacja charytatywna dla dzieci Barnardos zapytała 3 262 dzieci i dorosłych w całej Wielkiej Brytanii, jak ich zdaniem młodzi ludzie będą ze sobą rozmawiać za 30 lat.

Hologramy wybrało 28% dorosłych i 39% dzieci w wieku 8-18 lat, podczas gdy implanty ciała i mózgu wybrało 31% dzieci i 22% dorosłych.

Co piąty dorosły (20%) myślał, że zostanie użyty nowy język, taki jak emojis, podobnie jak jedna czwarta (25%) młodych ludzi.

Tylko 13% dzieci i 9% dorosłych stwierdziło, że sądzi, iż młodzi ludzie będą pisać sobie nawzajem wiadomości w 2049 roku.

Popularnymi narzędziami komunikacyjnymi przyszłości były przybory do noszenia, takie jak zegarki i okulary do rzeczywistości rozszerzonej (52% dorosłych i 60% młodzieży).

Co ciekawe, ponad połowa (56%) młodych ludzi obawia się, że ich wiek spędzi zbyt wiele czasu w sieci i nie będzie w przyszłości wystarczającym czasem na rozmowę twarzą w twarz.

“Myślę, że ludziom będzie trudno komunikować się w prawdziwym życiu” – skomentowało jedno z dzieci, które wzięły udział w badaniu.

“Jeśli dorośli wpatrują się w ekran, dzieci nie będą kopiować [swoich interakcji]. Nie będziemy już w stanie komunikować się twarzą w twarz”.

Futurolog Dr Ian Pearson poszedł dalej i przewidział, że do 2050 roku będziemy komunikować się poprzez formę telepatii z technologii rozpoznawania myśli.