British Airways zawiesiło na swojej stronie internetowej rezerwacje na bezpośrednie loty z Londynu do Pekinu i Szanghaju do marca, po ostrzeżeniu o podróżach do Chin z powodu wybuchu koronaawirusa.

BA.com, strona internetowa linii lotniczych, pokazuje, że bezpośrednie loty do Chin nie są dostępne w styczniu i lutym.

Rzeczniczka prasowa linii lotniczych powiedziała w środę, że jest to “ocena sytuacji”.

Wielka Brytania we wtorek odradzała “wszystkie, ale niezbędne” podróże do Chin kontynentalnych z powodu wybuchu koronawirusa.

“Zawiesiliśmy wszystkie loty do i z Chin kontynentalnych ze skutkiem natychmiastowym, po otrzymaniu od brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaleceń przeciwko wszelkim podróżom, z wyjątkiem niezbędnych” – powiedział BA w oświadczeniu.

Liczba zgonów z powodu wirusa grypy wzrosła o 26 do 132, prawie wszystkie w prowincji Hubei, której stolicą jest miasto Wuhan, gdzie wirus pojawił się w ubiegłym miesiącu na rynku dzikich zwierząt.

Centralna prowincja, licząca około 60 milionów mieszkańców, znajduje się pod wirtualnym zamknięciem.

“Byłem bardzo zaniepokojony, że utknąłem tam, gdy sytuacja bardzo szybko się zmieniała”, powiedział Takeo Aoyama, który przybył do Tokio wyczarterowanym samolotem wiozącym 206 Japończyków z Wuhan, z zaplanowaną większą liczbą lotów.

“Czuję prawdziwą ulgę”, powiedział w środę dziennikarzom na lotnisku w stolicy Japonii Aoyama, pracownik Nippon Steel.

Rosną również obawy związane z wpływem wirusa na drugą co do wielkości gospodarkę świata – linie lotnicze ograniczają loty do Chin, a światowe firmy ograniczają podróże pracowników.