rekordowa kara dla facebooka

Największa kara za naruszenie prywatności osób

Gigant mediów społecznościowych Facebook będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 5 miliardów dolarów (4 486 miliardów euro), zaakceptować ograniczenia wiadomości i zmodyfikowaną strukturę korporacyjną, która sprawi, że firma będzie odpowiedzialna za podejmowane przez nią decyzje dotyczące prywatności użytkowników w celu rozstrzygnięcia sprawy rządowej praktyki dotyczące prywatności, powiedziała Federalna Komisja Handlu USA w środę.

Kara w wysokości 5 miliardów dolarów przeciwko gigantowi technologii jest największą jak dotąd nałożoną na jakąkolwiek firmę za naruszenie prywatności użytkowników i prawie 20 razy większą niż największa kara prywatności lub bezpieczeństwa danych na świecie. Jest to również jedna z największych kar kiedykolwiek nałożonych przez rząd USA za wszelkie naruszenia.
Czy to wystarczy, aby powstrzymać Facebooka od udostępniania danych użytkowników?

FTC powiedział, że polityka danych Facebooka jest zwodnicza dla „dziesiątek milionów” osób, które korzystały z narzędzia Facebook do rozpoznawania twarzy. Naruszył również swoje zasady dotyczące nieuczciwych praktyk, wykorzystując uzyskane numery telefonów, aby włączyć funkcje bezpieczeństwa w reklamach.

„Mimo powtarzających się obietnic dla miliardów użytkowników na całym świecie, że mogą kontrolować sposób udostępniania danych osobowych, Facebook podważa wybory konsumentów” – powiedział w oświadczeniu przewodniczący FTC Joe Simons, republikanin.

Ale dla niektórych kara była zbyt łagodna dla menedżerów Facebooka.

Demokratyczny komisarz FTC, Rohit Chopra, powiedział, że kara zapewniła „całkowitą immunitet” kierownictwu Facebooka „i nie ma prawdziwych ograniczeń w modelu biznesowym Facebooka” i „nie naprawia podstawowych problemów, które doprowadziły do ​​tych naruszeń”.

Chopra i demokratyczna komisarz FTC Rebecca Slaughter powiedziała, że ​​kultura firmy nie zmieni się, dopóki nie zostaną omówione „podstawowe zachęty finansowe Facebooka do ryzykowania prywatności i bezpieczeństwa narodowego”.

Ale republikańska większość FTC argumentowała, że ​​ugoda „znacznie zmniejsza władzę Zuckerberga – jak dotąd żadna agencja rządowa, nigdzie na świecie, nie osiągnęła”.

„Dzisiaj Facebook osiągnął porozumienie z Federalną Komisją Handlu i Departamentem Sprawiedliwości w sprawie zarzutów, że złamał poprzednie porozumienie dotyczące prywatności. Osiągając ugodę, Facebook zgodził się zapłacić karę w wysokości 5 miliardów dolarów, która jest jedną z największych w historii Ale jeszcze ważniejsze jest to, że Facebook wprowadzi kilka istotnych zmian w sposobie, w jaki tworzy produkty i działa jako firma ”- powiedziała firma w oświadczeniu.