Pocisk wystrzelony w asteroidę

Japonia strzela w asteroidę, dla nauki!

Powiedzmy, że musisz przygotować się do wystrzelenia pocisków w asteroidę i wyssania gruzu wyrzuconego z podmuchu, a następnie schowania go na przechowanie. Nie ma lepszego sposobu niż strzelanie do fałszywej asteroidy na Ziemi i obserwowanie, co dzieje się w zwolnionym tempie.

To właśnie zrobiła pod koniec grudnia Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) w ramach przygotowań do próbkowania sondy Hayabusa2 w asteroidie Ryugu jeszcze w tym tygodniu. Wykorzystując dane zebrane w ciągu miesięcy spędzonych na badaniu skał kosmicznych, stworzyli model asteroidy, umieścili go w komorze próżniowej i wykorzystali kopię systemu próbkowania statku kosmicznego w trakcie testu.

Japonia strzela w asteroidę

Próba dotyczyła dwóch głównych problemów. Zespół chciał mieć pewność, że kopia instrumentu nadal działała po siedzeniu w magazynie od czasu, gdy statek kosmiczny wystartował w grudniu 2014 r. Test przeprowadził również odkrycie wykonane przez Hayabusa2: Po dokładnej kontroli sonda zauważyła, że ​​powierzchnia Ryugu jest pokryta w żwirze zamiast drobnego pyłu, którego JAXA oczekiwała podczas projektowania misji.

Aby rozwiązać te obawy, zespół JAXA zaprojektował eksperyment repliki przy użyciu przyrządu do pobierania próbek, który jest dokładną kopią instrumentu na statku kosmicznym. Naukowcy naśladowali żwirową strukturę Ryugu i skład chemiczny klasy meteorytów, które ich zdaniem wywodzą się z podobnych asteroid. Naukowcy umieścili cały aparat w komorze próżniowej, aby lepiej naśladować warunki na asteroidzie (chociaż nadal musieli pracować w grawitacji ziemskiej).