Poniżej znajdziesz kroki, jak zbudować mały staw:

1. Wybierz lokalizację – miniaturowy staw ogrodowy powinien znajdować się w miejscu, w którym może uzyskać od czterech do sześciu godzin światła słonecznego. Pomoże to utrzymać staw w zdrowiu i czystości. Unikaj ustawiania stawu, w którym spłynie woda z deszczu do wody. To może zmyć zanieczyszczenia, a miniaturowy staw po prostu nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować ze zbyt dużą ilością ciał obcych.

2. Zdecyduj, jak duży będzie twój staw – Podczas budowy małych stawów, stawy muszą mieć co najmniej 2 stopy głębokości. Jak szeroki będzie to zależeć od miejsca, które masz w swoim ogrodzie. Minimalna wielkość miniaturowego stawu powinna wynosić 3 stopy, ale 4 stopy lub więcej byłoby lepsze.

3. Kopnij swój staw – Jeśli planujesz utrzymywać rośliny wodne w swoim miniaturowym stawie, kopnij 1 stopę, a następnie zacznij kopać resztę drogi 1 stopę od brzegu stawu. Stworzy to półkę do umieszczenia twoich roślin wodnych.

4. Ustaw staw – możesz ustawić małe stawy przydomowe grubym, giętkim, wodoodpornym plastikiem. Możesz kupić stawy do stawów w sklepie ze sprzętem lub możesz sprawdzić w swoich lokalnych sklepach z materiałami rolniczymi dla tego materiału. Ułóż liner w otworze i wciśnij go w bok otworu. Staraj się nie składać wkładki, jeśli to możliwe.

5. Umieść filtr lub fontannę, jeśli chcesz – Jeśli chcesz fontannę lub filtr, umieść to teraz w miniaturowym stawie ogrodowym. Nie są one konieczne, chyba że planujesz mieć rybę.

6. Napełnij wodą – Napełnij staw wodą i włącz filtr lub fontannę, jeśli używasz go. Pozwól stawowi usiąść na tydzień przed dodaniem ryb lub roślin. Umożliwi to odparowanie chloru w wodzie.

7. Dodaj rośliny i ryby – Dodaj rośliny do swojego stawu, ponieważ pomogą one utrzymać staw w czystości i ładnie. Ryby są również miłym dodatkiem do małych stawów przydomowych. Możesz używać złotych rybek ze swojego lokalnego sklepu zoologicznego. Ryba bardzo szybko powiększy się do wielkości stawu.

8. Ciesz się! – Usiądź wygodnie i ciesz się miniaturowym oczkiem wodnym.