1.Chodzenie

Pomyśl o wszystkich powodach, które dostałeś w samochodzie w zeszłym tygodniu. Możesz być zaskoczony tym, ile wycieczek odbyło się w ciągu krótkiego spaceru, szczególnie jeśli mieszkasz w mieście.

Chociaż chodzenie może potrwać dłużej, nie zapomnij rozważyć korzyści dla twojego zdrowia. Możesz lepiej znaleźć czas w swoim harmonogramie na dodatkowe spacery, jeśli uznasz, że może to wydłużyć Twój czas życia. Według Kliniki Mayo chodzenie pomaga zachować równowagę i obniża ciśnienie krwi, utrzymuje dobry poziom cholesterolu i ogólnie poprawia nastrój.

Jeśli chodzi o zużycie energii, chodzenie jest niezwykle wydajne. Uważa się, że oszczędzanie energii jest powodem, dla którego nasi przodkowie naczelnych od czworaków do dwunożnych. Chód jest znacznie bardziej energooszczędny niż jazda.

2.rower

Są chwile, kiedy chodzenie go nie przerwie, być może dlatego, że twój cel jest trochę za daleko, albo dlatego, że jesteś w pośpiechu. W takich sytuacjach rozważ rower, zamiast skakać w samochodzie. Rowery są znacznie tańsze w zakupie i utrzymaniu niż samochód i nie zajmują dużo miejsca. Ponadto można łatwo utknąć w korku, co może uczynić go szybszą alternatywą w godzinach szczytu.

I chociaż powiedzieliśmy, że chodzenie jest bardziej energooszczędne niż jazda, jazda na rowerze jest jeszcze lepsza. Niektóre szacunki mówią, że jazda rowerem jest 50 razy bardziej wydajna niż jazda samochodem, a rower jest jednym z najbardziej energooszczędnych mechanizmów transportowych opracowanych przez ludzi.

Rowery również nie zużywają dużo zasobów do produkcji w porównaniu z samochodami i nie powodują zanieczyszczenia powietrza ani nie przyczyniają się do globalnego ocieplenia.

3.Autobus

Oczywiście wiele osób znajduje się w sytuacjach, w których ich codzienne dojazdy są tak długie, że po prostu niemożliwe lub niepraktyczne są spacery lub jazda rowerem. A ponieważ chodzenie i jazda na rowerze narażają Cię na działanie trudnych warunków pogodowych, oznacza to, że burzowe dni, gorące lata i mroźne zimy mogą sprawić, że chodzenie lub jazda rowerem będą zbyt trudne.

Ale w tych okolicznościach autobus może nadal stanowić atrakcyjną alternatywę dla samochodu. Jeśli masz szczęście, że masz w pobliżu trasę autobusową, zdecydowanie warto z niej skorzystać. W porównaniu do jazdy w pojedynkę, transport publiczny, jak autobusy, może zużywać mniej paliwa na pasażera i zmniejszać natężenie ruchu. Wiele obszarów posiada pasy przeznaczone dla autobusów lub pojazdów o dużym natężeniu ruchu, które mogą sprawić, że autobus będzie szybszy niż jazda samochodem.

4.Pociąg

Szczególnie popularna w Europie międzymiastowa kolej pasażerska stanowi doskonałą alternatywę dla jazdy. Podobnie jak w przypadku kolei wielotorowych na obszarach miejskich, może przewozić więcej pasażerów na pojazd niż autobusy i jest bardzo skutecznym środkiem transportu z tego powodu. W porównaniu z samochodami, przejazd pociągiem może być znacznie bardziej energooszczędny w przeliczeniu na pasażera.

Jednak w Stanach Zjednoczonych przewoźnicy kolejowi są właścicielami kolei. Może to oznaczać, że pociągi pasażerskie muszą zająć miejsce na tylnym siedzeniu pociągów towarowych, nawet robiąc przystanki, aby je przepuścić. Sytuacja ta utrudnia pociągom pasażerskim dotrzymywanie terminów, w związku z czym są one mniej popularnym wyborem w USA.